dsc06184 (2)

Miód szlachetny spadziowy określany mianem królewskiego lub papieskiego.

Spadź to słodka, lepka ciecz pojawiająca się w postaci kropel, tzw. rosy miodowej, na liściach i gałązkach niektórych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych.
Nasz miód powstaje z krzewów i drzew iglastych takich jak jodły, sosny oraz liściastych jak topola, brzoza, lipa, akacja, dąb, wierzba, osika, leszczyna, kruszyna dzika śliwa czy czereśnia.
Jego bogaty skład chemiczny jako miodu spadziowego sprawia, że jest on stosowany przede wszystkim w terapii schorzeń układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica).

Właściwości zdrowotne miodu spadziowego:

Posiada duże zastosowanie w chorobach dróg oddechowych. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dlatego też dobrze wpływa na przeziębienia i poważniejsze choroby, takie jak np. zapalenie płuc, przez co polecany jest w czasie przeziębienia. Miód spadziowy dzięki bogactwu flawonoidów, stosowany jest także przy schorzeniach układu krwionośnego, a także pozytywnie działa na serce, dzięki właściwościom przeciwmiażdżycowym. Średnia ilość flawonoidów w miodzie spadziowym zebranym w Polsce wynosi ok. 6,5 mg/kg, związków fenolowych spotkamy ok. 645 mg/kg w spadzi iglastej i ok. 1260 w spadzi liściastej. Jego spożywanie również korzystnie działa na układ nerwowy czy schorzenia stawów. Osoby pracujące w szkodliwych warunkach przy produkcji toksycznych substancji, a także po kuracjach silnymi lekami (np. sterydowymi) powinny spożywać miód dzięki właściwościom odtruwającym. Ponadto sprawdza się w leczeniu anemii, astmy, kamicy nerkowej oraz reguluje przemianę materii. Chwalony jest także przez swoje właściwości przeciwrakowe. Miód spadziowy polecany jest także przez stomatologów znających jego właściwości zapobiegające tworzeniu
się kamienia nazębnego.

Na co miód spadziowy – zastosowanie:

Miód spadziowy dzięki właściwościom zdrowotnym, szeroko stosowany jest w lecznictwie naturalnym. Spożywanie miodu zmniejsza trujący wpływ kawy, herbaty, tytoniu czy alkoholu na nasz organizm. Stosowany jest również w kuchni Ajurwedyjskiej w postaci wody miodowej, czyli miodzie rozpuszczonym w roztworze wodnym, zwane SOMĄ. Osoby odchudzające się nie powinny rezygnować z dobrodziejstw miodu ze względu na jego kaloryczność. Ponadto miód spadziowy podawany jest górnikom pracującym w kopalniach uranu, ponieważ przeciwdziała on skutkom napromieniowania. Mimo, iż miód spadziowy nie jest lekarstwem, ma szeroki wachlarz działań leczniczych. Jest bogaty w wiele substancji odżywczych, witamin, minerałów oraz pierwiastków, które potrzebne są naszemu organizmowi każdego dnia.

Wzbogacajmy nasze posiłki w miód spadziowy, by cieszyć się zdrowiem przez długi czas.