Ładowanie...

Propolis / kit pszczeli

Kit pszczeli / Propolis

to substancja żywiczna o przyjemnym cytrusowo – korzennym zapachu oraz gęstej i lepkiej konsystencji. W temperaturze ok. 15°C osiąga stałą i twardą postać. Nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego bardzo popularne są nalewki z propolisu na bazie alkoholu. Propolis ma silne właściwości dezynfekujące i antyseptyczne. Wyciąg z propolisu stymuluje i wzmacnia układ immunologiczny. Jest pomocny w leczeniu przeziębienia, grypy, zakażenia górnych dróg oddechowych. Propolis można z powodzeniem stosować przy chorobach jamy ustnej, problemach z zębami, trudno gojących się ranach, oparzeniach czy odmrożeniach.

Propolis ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Badania potwierdzają, iż na działanie propolisu wrażliwe są gronkowce, paciorkowce, grzyby (np. Candida albicans) i dermatofity (grzyby powodujące grzybice skóry, włosów, paznokci). Stosowany jest  jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, jest silnym antyoksydantem. Dzięki temu, iż niszczy wolne rodniki i działa przeciwutleniąco, tworzy ochronę przed wieloma  chorobami, w tym nowotworami.

 

Nalewka z Propolisu

Propolis, ze względu na swój żywiczny charakter, nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego też najpopularniejszą formą przyjmowania propolisu jest nalewka.

Aby ją sporządzić potrzebujemy:

  • 50 g propolisu,
  • 150 ml wody,
  • 350 ml spirytusu 96%.

Oczyszczony i rozdrobniony propolis zalewamy wodą oraz spirytusem i zostawiamy na 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu. Codziennie wstrząsamy mieszankę 2-3 razy. Po upływie 2-3 tygodni nalewkę przesączamy przez gazę, watę lub filtr do kawy do ciemnej, szklanej butelki. Przechowujemy w ciemnym i zimnym miejscu do 12 miesięcy.

Nalewka nie jest przeznaczona dla osób poniżej 18 – go roku życia. Trzeba również mieć na uwadze fakt, iż propolis może uczulać. Alergia występuje rzadko, ale nalewka nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na produkty pszczele bądź jad owadów (np. os, pszczół).

 

W przypadku bólu gardła przyjmujemy 10-30 kropli nalewki na łyżeczkę z cukrem lub sporządzamy napar z szałwii (2 saszetki na szklankę – parzymy 15 minut), dodajemy 5-10 kropli nalewki i płuczemy gardło.

Jeśli mamy problemy z układem oddechowym możemy stosować nalewkę jak w przypadku bólu gardła, zamiast szałwii wykorzystując rumianek. Bardzo korzystnie wpływa również inhalacja: do miski z gorącą wodą dodajemy 40-50 kropli nalewki z propolisu i pod ręcznikiem inhalujemy się przez 10 minut.

Gdy dokucza nam układ pokarmowy 2-3 razy dziennie, na pół godziny przed posiłkiem pijemy pół szklanki letniej wody lub innego płynu z dodatkiem 20-40 kropli nalewki. Przy wrzodach możemy spożywać nalewkę  3 razy dziennie 20 kropli na łyżeczkę miodu,
a w przypadku problemów z jamą ustną stosujemy płukankę z połowy szklanki wody i 40 kropli nalewki.

Do przemywania oparzeń, odmrożeń lub ran mieszamy 1 ml nalewki i 100 ml przegotowanej wody. Nalewką w proporcji 1:50 możemy smarować palce stóp w przypadku grzybicy.