Ładowanie...

Miód szlachetny spadziowy

 

Miód szlachetny spadziowy określany mianem królewskiego lub papieskiego.

 

 

Spadź to słodka, lepka ciecz pojawiająca się w postaci kropel, tzw. rosy miodowej, na liściach i gałązkach niektórych gatunków drzew, krzewówi roślin zielnych.

Nasz miód pozyskiwany jest z krzewów, drzew iglastych: jodły i sosny oraz liściastych: topoli, brzozy, lipy, akacji, dębu, wierzby, osiki, leszczyny, kruszyny, dzikiej śliwy czy czereśni.

Właściwości zdrowotne miodu spadziowego:

Miód spadziowy, za sprawą bogatego składu chemicznego stosowany jest przede wszystkim w terapii schorzeń układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica).

Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dlatego też polecany jest podczas przeziębień i wspomagająco przy leczeniu np. zapalenia płuc. Miód spadziowy dzięki bogactwu flawonoidów, stosowany jest także przy schorzeniach układu krwionośnego, działa pozytywnie na serce, dzięki właściwościom przeciwmiażdżycowym. Średnia ilość flawonoidów w miodzie spadziowym zebranym w Polsce wynosi ok. 6,5 mg/kg, związków fenolowych spotkamy ok. 645 mg/kg w spadzi iglastej i ok. 1260 w spadzi liściastej. Jego spożywanie również korzystnie działa na układ nerwowy czy schorzenia stawów. Osoby pracujące w szkodliwych warunkach przy produkcji toksycznych substancji, a także po kuracjach silnymi lekami (np. sterydowymi) powinny spożywać miód ze względu na jego właściwości odtruwające. Ponadto sprawdza się w leczeniu anemii, astmy, kamicy nerkowej oraz reguluje przemianę materii. Chwalony jest także przez swoje właściwości przeciwrakowe. Miód spadziowy polecany jest także przez stomatologów znających jego właściwości, gdyż zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.

Miód spadziowy dzięki właściwościom zdrowotnym, szeroko stosowany jest w lecznictwie naturalnym. Spożywanie miodu zmniejsza trujący wpływ kawy, herbaty, tytoniu czy alkoholu na nasz organizm. Stosowany jest również w kuchni Ajurwedyjskiej w postaci wody miodowej, czyli miodzie rozpuszczonym w roztworze wodnym, zwane SOMĄ. Osoby odchudzające się nie powinny rezygnować z dobrodziejstw miodu ze względu na jego kaloryczność.

 

Mimo, iż miód spadziowy nie jest lekarstwem, ma szeroki wachlarz działań leczniczych. Jest bogaty w wiele substancji odżywczych, witamin, minerałów oraz pierwiastków, które potrzebne są naszemu organizmowi każdego dnia.

Ciekawostką jest, że miód spadziowy podawany jest górnikom pracującym w kopalniach uranu, ponieważ przeciwdziała on skutkom napromieniowania.