Ładowanie...

Reaktywacja bartnictwa – sympozjum z okazji 10 lat

Przedstawiciele Fundacji EKOOSTOJA uczestniczyli w Konferencji „Dekada polskiego bartnictwa” organizowanego przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Miejsce Konferencji: Spała

Celami konferencji było:

– Integracja międzynarodowych środowisk związanych z bartnictwem

– Wymiana doświadczeń i informacji oraz inicjowanie i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć w 21 wieku dotyczących bartnictwa

– zapewnienie i wymiana doświadczeń w tematyce dzikich zapylaczy jako pszczoła miodna

Po latach nieobecności w do lasów powróciła pszczoła, jeden z najbardziej uniwersalnych zapylaczy. Proces odtworzenia populacji pszczoły nie jest łatwy, ale jest możliwy do zrealizowania w lasach, niezależnie od formy ich własności – takie było przesłanie konferencji.

Zdobyta wiedza i doświadczenie oraz pierwsze wyniki badań pozwalają z optymizmem podchodzić do kolejnych inicjatyw, które umożliwiają odtworzenie populacji tego gatunku. Tworzenie środowiska bartniczego zapoczątkowanego na ternie kraju przez leśników  lasów spalskich zwiększa świadomość wśród ludzi.

Przedstawiciele Fundacji EKOOSTOJA wykorzystają zdobytą wiedzę i informacje w dalszych poczynaniach i inicjatywach związanych z odtwarzaniem bartnictwa oraz szerzenia informacji o ochronie dzikich zapylaczy poprzez inicjowanie działań ich przywracających do środowiska.

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć (w tym również zdjęcia wystawy fotograficznej „Pszczoła w obiektywie”).

 

20170619_140312 20170619_140324 bartnictwo 2 bartnictwo IMG_20170620_120728  IMG_20170620_120752